ארגן

Argania spinosa

Argan Oil

סוג:                    שמן צמחי

שיטת הפקה:     כבישה קרה

שמן הארגן מופק מגלעיני פרי עץ הארגן הגדל בדרום מערב מרוקו.

באופן מסורתי משמש שמן הארגן למאכל ולהגנה על העור מפני הזדקנות מוקדמת כתוצאה מנזקי מזג האויר ומנזקי קרינה (אנטי אייג'ינג טבעי).

מחקרים הראו כי שמן הארגן שומר ומחדש את השכבה השומנית-מיימית של העור, משפר את הזנת תאי העור ומעלה את רמת החמצן בהם. הוא מנטרל רדיקלים חופשיים, ומגן על רקמות חיבור, לכן  שמן הארגן מתאים לטיפול בדלקות פרקים ובשרירים כואבים.

השמן מתאים לטיפול בעור: למניעת קמטים, אקנה; פסוריאזיס; אקזמות; שפתיים סדוקות, מניעת סימני מתיחה וכוויות. לטיפול בעור הקרקפת, הקלה על קרקפת יבשה ומגרדת.

בארומתרפיה משתמשים בשמן זה כשמן נשא וכתוספת לתכשירים ארומתרפיים.

ההרכב הכימי של שמן הארגן מכיל  80% חומצות שומן חיוניות בלתי רוויות כשהנפוצים ביותר הם אומגה 9 (חומצה אולאית) ואומגה 6 (חומצה לינולאית).  שמן הארגן עשיר במיוחד בויטמין E ובחומרים נוגדי חמצון, חומצות שומן חיוניות, קרוטנואידים, חומצה פרולית, סטרולים (Spinasterol and Schottenol) ופוליפנולים. הארגן מכיל גם סקוואלין (Squalene) האנטי-סרטני. 

לשמן שימושים גם בתחום הבישול. הוא בעל טעם אגוזי. מחקרים הראו כי צריכה של כף שמן ארגן מפחיתה את רמות הכולסטרול ידי הפחתת רמת הכולסטרול הרע והעלאת רמת הכולסטרול הטוב; מקטין סיכון למחלות לב וכלי דם ומונע התפרצות של טרשת עורקים, מסייע בהורדת  לחץ דם.